Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sweter z wełny wielbłąda

2021-06-08
Sweter z wełny wielbłąda

Sweter z wełny wielbłąda

Sierść wielbłąda - jakość kaszmiru

Warto wiedzieć, że wełna z wielbłąda jest jedną z najbardziej luksusowych wełen, porównywalnej jakości co kaszmir. Jej delikatność zaspokaja gusta najbardziej wymagających klientów. Najlepsza sierść pochodzi z wielbłądów dwugarbnych. Pozyskaną wełnę można podzielić na dwie kategorie: pierwsza, zewnętrzna zwana także warstwą ochronną jest bardziej szorstka i nieelastyczna, druga zaś najbliżej skóry stanowiąca włókno izolacyjne jest niesamowicie miękka i przyjemna. 

 

Jeśli szukasz swetra wykonanego z luksusowej wełny, ale chcesz też kupować odpowiedzialnie to sweter z wełny wielbłąda będzie właściwym wyborem. Dlaczego? 

Kaszmir choć jest wełną równie luksusową co wełna wielbłądzia, pozyskiwany jest w inny sposób, mianowicie poprzez wyczesywanie sierści kóz metalowymi, ostrymi grzebieniami. „Kaszmirskie” kozy hodowane są w okrutnych warunkach. Przetrzymywane w jednej pozycji przez wiele godzin po to, by jak najłatwiej można je było wyczesać. Jak wykazało śledztwo PETA, kozy często podczas wyczesywania są ranione i dźgane ostrymi grzebieniami, często również po zbiorze podcina się im gardła. Dlatego pozyskana wełna jest oczywiście wysokiej jakości, ale dla kogo ważny jest również aspekt etyczny, nigdy nie założy kaszmirowego swetra. Alternatywą jest wówczas wielbłądzia wełna - równie luksusowa ale wytworzona w zrównoważonych duchu, etyczna i wolna od okrucieństwa.

 

Wełna wielbłądzia pozyskiwana jest nie przez ścinanie czy skubanie zwierzęcia, ale zbiera się ją kiedy zwierze zrzuca sierść w naturalnym dla niego okresie, czyli na wiosnę. Co ciekawe w czasach, kiedy hodowcami wielbłądów dwugarbnych byli wyłącznie wędrowcy, zbierali oni zrzucaną na szlaku przez zwierzęta sierść i magazynowali w swoich karawanach!

Z jednego wielbłąda można wyprodukować około 2 kg wełny. Zarówno warstwa zewnętrzna czyli włos okrywowy jak i warstwa wewnętrzna czyli tzw. podszerstek zbierane są w tym samym czasie i następnie zazwyczaj maszynowo oddzielane od siebie. Z tego też względu nie ma mowy o cierpieniu zadawanym zwierzętom.  

 

Wełna wielbłąda - Kolory pustyni

Naturalna wielbłądzia wełna ma piękne złociste odcienie brązów i beżów od jasnego do ciemnego z nutą czerwieni. Piękna kolorystyka sprawia, że w zasadzie grzechem byłoby ją farbować. Dlatego też swetry Furory wykonane z wielbłądziej wełny to 100% naturalne włókna pochodzące z wewnętrznej warstwy włosia wielbłąda, niefarbowane.

 

Właściwości wełny

Wełna wielbłądzia jest uznawana za najbardziej trwałą ze wszystkich wełen na świecie. Warunki klimatyczne, w jakich żyją pustynne zwierzęta (upalne dni i mroźne noce) wymusiło na wielbłądach   jako cechę przystosowawczą wytwarzanie solidnego okrycia. Niezwykła wytrzymałość sierści przekłada się na długą żywotność produktów wykonanych z wełny wielbłądziej.

 

Oprócz wytrzymałości warto również wspomnieć właściwościach termicznych wełny wielbłądziej.

Z jednej strony rewelacyjnie radzi sobie z absorpcją chłodu i wilgoci, z drugiej kiedy jest gorąco, świetnie pochłania pot sprawiając że powietrze przy skórze jest zawsze suche. Jakby tego było mało specyficzna budowa włosa powoduje, że nadmiar ciepłego powietrza jest wypuszczany na zewnątrz! Magia? Nie - fantastyczna Matka Natura :)

 

Wełna wielbłądzia ma również zastosowanie w lecznictwie. Często mówi się o tym w odniesieniu do pościeli. Kontakt skóry z wełną poprawia krążenie krwi, wpływa również na lepszą ruchliwość stawów oraz niweluje schorzenia reumatyczne.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 481 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Jak zawsze jestem zachwycona jakością oraz obsługą.
2024-04-16
Zamówienie zrealizowane bez problemów
pixel