FURORA - O NAS
![]() |
FURORA - O NAS
Furora to polska marka założona w 2019 roku dla kultywowania i podtrzymania dziedzictwa sztuki dziewiarskiej przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Połączenie ponadczasowych technik dziewiarskich ze współczesnymi trendami w modzie i sztuce pozwala uzyskać wspaniałe, niespotykane rezultaty. Furora to w 200% ręcznie robione dzianiny i akcesoria wykonywane z wykorzystaniem różnych technik takich jak szydełko, druty, tkanie, czy makrama. Na wykonanie każdego produktu poświęcamy kilkanaście do kilkudziesięciu godzin. Czerpiąc z ponad 30 letniego doświadczenia artystycznego w zakresie rzemiosła hand made, dbamy, aby każde włókno była starannie selekcjonowane. Skupiamy się na składzie przędzy, kolorach czy fakturze, aby powstawały jedyne w swoim rodzaju luksusowe produkty o nowoczesnym designie. Furora jest jedyną w tej chwili marką na świecie, która tworzy ręcznie robione swetry z takich materiałów jak mięta, kukurydza, wodorosty czy też tak niezwykłych jak 100% biodegradowalna sproszkowana perła. Po drugie, co unikalne, tworzymy ubrania z surowców pierwotnych, co oznacza, że nie kupujemy gotowych włóczek, ale sami je ręcznie przędziemy na kołowrotku. Taki model powstał z dwóch powodów. Po pierwsze włókna roślinne, których używamy niedostępne są w gotowej postaci. Drugi powód odnosi się do wełen. Niestety na etykietach gotowych włóczek najczęściej nie ma informacji o dokładnym pochodzeniu wełny, tzn. czy na przykład pozyskano ją z sierści martwego czy żywego zwierzęcia, a jeśli z żywego to w jakich warunkach było hodowane. Ponieważ zależało nam, aby Furora była marką, która daje ludziom pewność i wiedzę odnośnie tego, co kupują, sięgnęliśmy do źródeł kupujemy surowce od firm, którym przyświecają podobne wartości jak nasze czyli ekologia, humanitarność i człowieczeństwo.
Furora jest nie tylko marką modową. Jej nadrzędną misją jest edukacja. W świadomości wielu osób wełna gryzie, jest nieprzyjemna. Nie mówi się o tym, że gryzie ta najniższej jakości. Nie edukuje się, że jakość wełny jest regulowana miarą jaką są mikrony, tak jak centymetry w linijce. Im więcej mikronów tym wełna jest bardziej gryząca. Najbardziej delikatna wełna ma 13-14 mikronów, najbardziej gryząca ponad 40 mikronów.
Kiedy idziemy do sklepu, widzimy na metce, że sweter jest wełniany, ale jaka to wełna? Nikt nie wie. W kolekcjach Furory każdy sweter jest dokładnie opisany z jakiej wełny pochodzi tzn, z jakiej rasy owiec czy z merynosów czy z legendarnych francuskich Rambouillet. Wszystkie wełny, które wybieramy pochodzą ze stad, które hoduje się w naturalnych, humanitarnych warunkach, a nie w produkcji przemysłowej. Pragniemy dać ludziom poczucie, że kupując swetry Furory, przyczyniają się również do robienia czegoś dobrego. Rynek mody jest rynkiem kosztogennym - cierpi planeta, ludzie, zwierzęta. Kupując odpowiedzialnie, mówimy „nie” złym praktykom. Wciąż odkrywamy nowe możliwości, aby być jeszcze bardziej slow. Na przykład w najnowszej kolekcji na jesień 2021/22 pojawi się sweter z wełny wielbłąda. Jest ona w przemyśle modowym stosunkowo rzadko wykorzystywana ze względu właśnie na ekonomię - wysokie koszty utrzymania versus mała ilość pozyskanego surowca. W rezultacie wełna ta jest bardzo droga, za to sposób pozyskania niezwykle przyjazny dla zwierząt. Wełna wielbłądzia pozyskiwana jest nie przez ścinanie czy skubanie zwierzęcia, ale zbiera się ją kiedy zwierze zrzuci sierść w naturalnym dla niego okresie, czyli na wiosnę. Jakość wełny porównywana jest do kaszmiru natomiast niedawno media ujawniły bestialskie traktowanie kóz kaszmirskich, które podczas wyczesywania niejednokrotnie są głęboko ranione ostrymi grzebieniami oraz umierają w męczarniach. W naszych kolekcjach nigdy nie pojawi się kaszmir.
|